Питання - відповіді

В даний час для будівельних цілей використовується виключно самозатухаючий EPS, який завжди наноситься під захисні шари покриття. Практичний досвід і проведені випробування показують, що системи зовнішньої теплоізоляції ETICS з використанням пінополістиролу відповідають найсуворішим протипожежним вимогам.

При цьому слід підкреслити, що EPS не є небезпечним ні для людини, ні для природи. Для наочного прикладу наведемо переваги виробів з полістиролу та їх вплив на навколишнє середовище:

  • Виробництво та використання EPS не створює жодних ризиків для здоров’я та екології – немає необхідності використовувати спеціальні засоби захисту при застосуванні EPS (EPS також призначений для контакту з харчовими продуктами, такими як упаковка);
  • EPS не завдає шкоди озоновому шару, оскільки не містить і ніколи не містив речовин CFC і HCFC/
  • Технологічний процес виробництва пінополістиролу споживає мало енергії та не створює відходів;
  • Використання пінополістиролу для теплоізоляції в будівництві означає економію енергії;
  • На EPS не розвиваються грибки та бактерії;
  • EPS становить лише 0,1% від загального середнього обсягу твердих побутових відходів;
  • EPS не виділяє водорозчинних речовин, які можуть забруднювати джерела підземних вод;
  • EPS підлягає переробці. Після закінчення терміну служби EPS можна переробити декількома способами;
  • EPS не представляє ніякої небезпеки для здоров’я під час монтажу, під час використання або як відходи;
  • Конструкції з EPS відповідають практично всім вимогам протипожежного захисту та безпеки;
  • Ізоляція EPS економить гроші, зменшуючи рахунки за електроенергію;
  • Як ефективний ізоляційний матеріал, EPS запобігає втратам енергії і, отже, економить викопне паливо, запобігає викидам вуглекислого газу, що спричиняє парниковий ефект і глобальне потепління.

Наразі найактуальнішим є питання про те, як максимально заощадити електроенергію та як максимально зменшити втрати тепла. Якісне утеплення теплоізоляцією з EPS допоможе вам у цьому найбільш ефективно.

Утеплення в основному відразу знижує витрати на опалення та робить життя комфортнішим. 

Знижуючи енергоспоживання будинку, ми також обмежимо викиди парникових газів (CO 2 ) і виникнення кислотних дощів (SO 2 ). Один квадратний метр пінополістиролу, який є найпоширенішим теплоізоляційним матеріалом у зовнішніх теплоізоляційних контактних системах (ETICS), заощаджує до 50 кг викидів вуглекислого газу на рік.

EPS є перевагою в основному завдяки гарному співвідношенню ціни та корисних властивостей, а також простоті в експлуатації. За ціною за одиницю теплоізоляційних показників полістирол є одним з найбільш економічних утеплювачів. Причин для утеплення пінополістиролом кілька:

  • Енергозбереження за допомогою ізоляції виявилося найефективнішим способом зменшення споживання енергії в будівлях,
  • ізоляція може зменшити витрати на опалення до 50%,
  • згідно з останніми аналізами, термін ефективної експлуатації утеплювача EPS перевищує 50 років,
  • системи зовнішньої контактної теплоізоляції ETICS з EPS є естетично різноманітними,
  • ETICS стійкі до вологи та розвитку цвілі,

Пінополістирол (EPS) не має негативного впливу на здоров’я людини. Він використовується не тільки в будівництві для ізоляції фасадів, а й для пакування харчових продуктів, а це галузь, яка повинна відповідати найсуворішим стандартам гігієни та безпеки. EPS відповідає всім нормам і вимогам щодо охорони здоров’я, безпеки та гігієни в розвинених країнах.

Пінополістирольні утеплювачі біологічно нейтральні, не завдають шкоди здоров’ю людини та навколишньому середовищу. Якісний і правильно використаний EPS підтримує сприятливий і здоровий мікроклімат в приміщенні. Водночас це допомагає економити дорогу енергію на опалення та зменшує поширення шуму конструкцією будівлі. Пінополістирольний утеплювач практично не вбирає вологу. Важливо знати, що можлива цвіль у квартирі зумовлена ​​не теплоізоляцією, а її відсутністю. Частою причиною є невідповідне технічне рішення конструкції, або недостатня вентиляція тощо.

EPS також не становить жодного ризику з точки зору захисту здоров’я в процесі виробництва, під час транспортування на будівельному майданчику або під час його переробки. При роботі з EPS не потрібно використовувати засоби захисту, такі як захисний одяг, окуляри, рукавички тощо. Під час виробництва EPS рівні викидів контрольованих речовин є незначними в основному через те, що його об’єм складається з 2% твердих речовин і 98% повітря.

Дефекти, які виникають при утепленні будівлі, можуть мати кілька причин. Ризик помилок значно зменшується при правильному проектуванні ізоляції, виборі сертифікованої контактної теплоізоляційної системи, включаючи високоякісний ізоляційний матеріал, і не в останню чергу при професійному виконанні ізоляції.

При проектуванні ізоляції необхідно уникати деяких основних помилок. Не правильно, наприклад, утеплювати тільки одну сторону будівлі, а займатися утепленням огороджувальних конструкцій будівлі комплексно, включаючи утеплення  даху і стелі верхнього поверху .  Заміну вікон та ремонт балконів слід проводити до утеплення. У проекті ізоляції також слід враховувати достатню товщину ізоляційного матеріалу, щоб максимізувати енергозбереження. В даний час експерти рекомендують товщину теплоізоляційного матеріалу більше 15 см, тоді як в довгостроковій перспективі показано, що оптимальна товщина утеплювача становить від 20 см.

При виконанні утеплення дуже важливо суворо дотримуватися технологічних процесів. До найпоширеніших помилок можна віднести:

– недостатня товoщина утеплювача із спіненого полістиролу EPS

– використання спіненого полістиролу p низьким коефіцієнтом теплопровідності, оскльки коефіцієнт теплопровідності, а не об’ємна вага чи геометричні розміри) є тим параметром, за яким можна і потрібно порівнювати теплоізоляційні властивості будматеріалів. Наприклад, для звичайного (білого) EPS середньої густини 15 кг/м3 значення коефіцієнта теплопровідності може бути близьким до 0,037- 0,039 Вт/(м·K), тоді як для графітового EPS такої самої густини – уже 0,031-0,032 Вт/(м·K). 

Згідно з діючими правилами, термін ефективної експлуатації теплоізоляційних матеріалів повинен бути не менше 25 років. Це збігається з методичним регламентом Європейського технічного сертифікату, згідно якого контактні теплоізоляційні системи в Європейському Союзі повинні продемонструвати термін служби не менше 25 років. Звичайно, кожен, хто інвестував кошти в утеплення будівлі, хотів би, щоб утеплення служило довше. Термін служби ізоляції залежить головним чином від якості контактної теплоізоляційної системи, яка повинна бути сертифікована, від правильного технологічного процесу під час виконання, а також від регулярного технічного обслуговування та перевірки.

На даний час ETICS системи із спіненим полістиролом EPS пройшли випробування та отримали відповідні протоколи, які підтверджують, що термін їх ефективної експлуатації становить не менше 25 умовних років.

Вибір пінополістиролу (EPS) від якісного виробника має принципове значення для якості та терміну служби всієї теплоізоляційної системи,  від якого також залежить сума економії та повернення інвестицій після утеплення.

Теплоізоляційні матеріали характеризуються показником коефіцієнта теплопровідності. Чим менше його значення – тим ефективніший утеплювач, тому можна розраховувати на використання меншої товщини плит утеплення, щоб зменшити загальний обсяг теплоізоляційного матеріалу до закупівлі.

Сумлінні виробники теплоізоляційних плит на етикетках чи упаковці вказують коефіцієнт теплопровідності, виміряний в лабораторних умовах. Наприклад, для утеплювачів, що застосовуються на штукатурних фасадах, можна орієнтуватися на показники 0,036 ÷ 0,040 Вт/(м·K) для пінополістиролу EPS (густина 13 ÷ 20 кг/м3), для графітового EPS 0,031 ÷ 0,034 Вт/(м·K) (виражена у відсотках, різниця становить до 20 ÷ 25%) або 0,037 ÷ 0,039 Вт/(м·K) для мінеральної вати на основі базальтового волокна густиною 100 ÷ 150 кг/м3.

Необхідна товщина утеплення визначається теплофізичними розрахунками з урахуванням показників термічного опору та тепловологісного стану огороджувальних конструкцій. Для найбільш поширених утеплювачів – пінополістиролу EPS та мінеральної вати – товщина шару утеплення в Україні оцінюється не менше 100-150 мм для фасадних стін та 200-300 мм для дахів.

Для гарантії якості та експлуатаційної витривалості теплоізоляційних матеріалів необхідно запитувати у виробників сертифікати відповідності вимогам ДСТУ Б EN 13163.

Загалом, чим товщий полістирол ви використовуєте, тим більше ви заощадите протягом терміну експлуатації системи утеплення. Визначити необхідну товщину утеплювача можна, посилаючись на ДБН «Теплова ізоляція та енергоефективність будівель ДБН 2.6-31:2021» – цей нормативний документ набрав чинності з 2021. 

Таблиця 1. Мінімальне значення опору теплопередачі для різних типів конструкцій. 

Ч.ч.

Тип огороджувальної конструкції

Значення Rq min, м2*К/Вт, для кожного кліматичного поясу

I

II

1

Зовнішні стіни 

4,00

3,50

2

Суміщені покриття 

7,00

6,00

3

Перекриття технічних поверхів (горища, які опалюються), мансарди, горищні перекриття (горищ, які не опалюються) 

6,00

5,50

4

Перекриття горищ, які не опалюються, межують із зовнішнім повітрям 

5,00

4,00

5

Зенітні ліхтарі 

0,80

0,70

6

Конструкції світлопрозорого типу 

0,90

0,70

7

Зовнішні двері 

0,70

0,60

Визначити мінімальну товщину утеплювача можна, скориставшись запропонованою формулою – R = δ/λ, де:

  • R – це загальний термічний опір всіх шарів у конструкції (м2 · ° С / Вт);
  • δ – товщина конкретного виду утеплювача (м);
  • λ – розрахунковий коефіцієнт теплопровідності матеріалу шару, відштовхуючись від експлуатаційних умов огороджувальної конструкції (Вт/(м·°С).

Таким чином, товщина утеплювача – це результат опору теплопередачі на коефіцієнт теплопровідності δ = λ*R. У процесі виконання розрахунків варто пам’ятати про термічний опір матеріалу кожного шару конструкції.

Можна використовувати програму CadEE.pro – онлайн калькулятор для розрахунку теплотехнічних характеристик огороджуючих конструкцій та енергоефективності будівель згідно з українськими нормами.

Практичний досвід показує, що мінімальна товщина утеплювача згідно вимог ДБН 31 має бути не менше 12-15 см, з коефіцієнтом теплопровідності не вище 0,040

Незалежна швейцарська консалтингова фірма Büro für Umweltchemie (BFU) розробила багатокритеріальну оцінку та порівняння різних ізоляційних матеріалів. Результатом є простий і практичний графічний інструмент, який візуалізує сильні та слабкі сторони ізоляційних матеріалів у різних сферах застосування.  Результати були опубліковані у звіті Büro für Umweltchemie, який був опублікований 8 березня 2018 року під назвою Багатокритеріальне порівняння ізоляційних матеріалів. На додаток до EPS, теплоізоляційні матеріали, такі як: PUR/PIR, мінеральна вата та деревне волокно порівнювалися для застосування в ETICS. Відповідно до діаграм полістирол з додаванням графітових домішок досягає найкращих результатів за всіма оцінюваними критеріями серед усіх порівнюваних матеріалів. Частково на ці результати впливає його мала вага на функціональну одиницю. “Сірий” полістирол з вагою 2,5 кг/м2 є найлегшим серед порівнюваних матеріалів. Таких же або дуже схожих результатів досягав білий EPS (таблиця).

ETICS, R = 5 м²K/Вт, ізоляційна маса на м²
Теплоізоляційний матеріал Білий EPS Сірий EPS Кам’яна вата PUR/PIR Деревне волокно
Вага (кг/м2) 2,85 2.45 19,12 3,87 25.59

Результати порівняння сильних і слабких сторін ізоляційних матеріалів при застосуванні в ETICS показують, що теплоізоляція PUR/PIR має загальний середній бал. Особливих переваг мінеральна вата в системі ETICS не має.