Що таке пінополістирол EPS

Пінополістирол або спінений полістирол (EPS від Expanded Polystyrene) — легкий і екологічно чистий теплоізоляційний матеріал, який на 98% складається з повітря. Решта 2% — це тонка оболонка з полістиролу, яка утримує повітря закритим і нерухомим, роблячи пінополістирол чудовим ізолятором.

Пінополістирол має багато застосувань, але найбільшу користь приносить його використання в будівництві.
Утеплення пінополістиролом зменшує енерговитрати будівель на опалення взимку та охолодження влітку, таким чином зменшуючи не тільки рахунки мешканців за комунальні послуги, але й кількість викидів шкідливих речовин в атмосферу з цих джерел. 

Пінополістирол був винайдений в 1950 році. Його історія пов’язана з винаходом полістиролу. Це зробив в 1839 році німецький фармацевт – Едуард Симон – шляхом виділення речовини з природної смоли. Однак він не усвідомлював, у чому полягає його відкриття.

Людиною, яка розробила відкриття Саймона, був німецький хімік Герман Штаудінгер, який отримав Нобелівську премію в 1953 році за досягнення в галузі хімії.
Спосіб промислового виробництва полістиролу був розроблений в 1950-х роках вченими BASF. Завдяки своїм властивостям полістирол швидко став одним з найбільш універсальних і бажаних теплоізоляційних матеріалів, який використовується практично в усіх сферах діяльності людини.

Міфи про спінений полістирол EPS

1. “Дихаючі стіни”. 
Дихання стін» — поняття, яке часто використовують як аргумент проти використання пінополістирольних плит EPS. Це поняття визначається як процес дифузійного проходження водяної пари через стіну будівлі, який є корисним завдяки захисту приміщення від надмірної вологи, яка може призвести до розвитку цвілі та грибків. Деякі експерти стверджують, що через низьку паропроникність пінополістиролу волога відчуває високий дифузійний опір і не може вільно проникати в утеплену нею стіну –  це міф!
Дослідження показують, що відносна вологість повітря в приміщенні залежить насамперед від ефективності вентиляції. Частка стіни як перегородки у викиді маси водяної пари назовні незначна. Для порівняння, потік водяної пари, що дифузує через неутеплені та утеплені пінополістиролом стіни в середній квартирі, становить до 4 г/год, а потік водяної пари, що видаляється вентиляцією, — приблизно 300 г/год. Різниця відносної вологості повітря між неутепленими стінами і стінами, утепленими пінополістиролом, не перевищує 2% і тому не має практичного значення. У переважній більшості випадків можливі порушення в цьому відношенні викликані не типом теплоізоляційного матеріалу або конструкцією перегородки, а неефективною вентиляцією, герметично закритими вікнами або просто неефективними повітрообмінними пристроями.
Для того, щоб у будинку підтримувався здоровий мікроклімат потрібно забезпечити ефективну вентиляцію.
Насправді
Паропроникність пінополістиролу EPS – величина незмінна і дорівнює 0,05 Мг / (м * год * Па). Показник, близький до характеристик зрубу з сосни.
2. «Займистість пінополістиролу»
Пінополістирольні плити є пожежобезпечним рішенням.
Для використання в будівництві використовується тільки самозатухаючий полістирол. Це означає, що полістирол не запалюється від іскри або сигарети, а під впливом полум’я він плавиться і обвуглюється з невеликою швидкістю. Коли полум’я прибирають, воно перестає горіти і більше не запалюється. Полум’я може з’явитися лише після тривалого впливу вогню.
На практиці пінополістирольні плити використовуються не окремо на утеплювачі, а під т.зв армований шар (сітка і клей) і штукатурка, тобто використовуються в т.зв. системи ізоляції ETICS – набір взаємодіючих і сумісних матеріалів, перевірених натурними вогневими випробуваннями на пожежно-випробувальному полігоні УкрНДІЦЗ, в яких оцінювався їх вплив на поширення вогню під час пожежі. Згідно з висновками випробувального центру, система для теплоізоляції ETICS вважається такою, що не поширює вогонь. 
ETICS з використанням EPS за європейською класифікацією має клас вогнестійкості B-s1, d0. Марка B означає, що це важкозаймистий матеріал. Додаткова класифікація s1 означає відсутність або мінімальне виділення диму в разі пожежі. А позначка d0 означає відсутність викиду горючих крапель під час пожежі.
В ETICS системах спінений полістирол EPS закритий негорючими елементами конструкції в ідеальній герметичності. З одного боку пінополістирол спирається на негорючу стіну, яка є предметом утеплення. Із зовнішнього боку теплоізоляційна плита обшита сіткою, закрита негорючим клеєм і оброблена негорючою зовнішньою штукатуркою. 
Тому, якщо на будівельному майданчику правильно реалізована система теплоізоляції, займання пінополістиролу зі зниженою горючістю не може відбутися навіть під час пожежі. Він захищений і закритий клеєм та штукатуркою. Доступу повітря (кисню) до полістиролу немає. Загоряння може виникнути лише після пошкодження системи ETICS.
При виникненні пожежі в багатоквартирних будинках відбуватиметься не займання системи ETICS, а розпад склозаповнень, займання віконних рам та побутового інвентарю. Продукти горіння, наприклад, з пластикових рам або приладів у квартирі небезпечні для людини і можуть навіть спричинити смерть при вдиханні. Полум’я в квартирі виходить крізь віконні прорізи на висоту понад 6 м. Висота полум’я залежить від внутрішнього обладнання охопленої вогнем квартири, від умов горіння та матеріалів, що створюють випадкове пожежне навантаження. Загоряння, а також можливість передачі вогню через розбиті віконні прорізи такі ж, як і при зовнішніх обшивках, утеплених мінеральною ватою та пінополістиролом. 
Те, чи ETICS виготовлена з пінополістиролу чи мінеральної вати, зазвичай не впливає на поширення пожежі в будівлі під час реального спостереження. Проблеми, пов’язані з поширенням вогню в утеплених багатоквартирних будинках, пов’язані не з використанням полістиролу як теплоізоляційного матеріалу в системах контактної ізоляції, а зі способом виробництва ETICS. Ізоляція зовнішньої оболонки повинна відповідати вимогам будівельних норм, у тому числі в області пожежної безпеки.
3. ПІНОПЛАСТ ЇДЯТЬ ГРИЗУНИ.
Гризуни НЕ харчуються пінопластом. Цей міф став популярним через деякі випадки, коли гризуни, шукаючи їжу, могли залишити сліди подряпин та проходів на пінопластових поверхнях, але фактично вони не можуть харчуватися пінопластом.
Річ у тому, що пінопласт не містить жодних харчових елементів, які б задовольняли потреби гризунів у харчуванні. Гризуни шукають їжу, яка містить необхідні елементи для їхнього живлення, наприклад, білки, жири, вуглеводи та вітаміни. Пінопласт складається переважно з полістиролу, який не містить живильних речовин для живих організмів.
Гризуни є травоїдними тваринами, у системі їхнього травлення відсутні ферменти, які можуть розкласти полімерні з’єднання, з яких складається пінопласт.
Відповідно, пінополістирольні плити не є поживою для мишей та щурів. При правильному виборі пінопласту та якісно проведених ізоляційних роботах із застосування всіх елементів ETICS системи дана проблема ніколи не потурбує. Можна з упевненістю сказати, що ні щури, ні миші не стануть їсти спінений полістирол без гострої необхідності. Але якщо стіна зі спіненого полістиролу встала на шляху гризуна, то з імовірністю 100% він буде гризти дірку в ньому і прокладе свій шлях туди, де він повивен бути. Особливо, якщо цей шлях веде до їжі, тепла або свободи.