Сім’я Лєшко переїхала з багатоповерхівки у власний будинок. Однак невдовзі вони виявили, що високі витрати на опалення суттєво впливають на їхній сімейний бюджет. Тому вирішили інвестувати в утеплення пінополістиролом EPS. Родині вдалося знизити витрати на опалення майже на 60%, а інвестиції в утеплення будинку окупилися за два роки.
Від панельної багатоповерхівки до будинку через кухонний стіл
Пан Лєшко та його родина живуть у містечку Кежмарок у передгір’ях Татр, це Словаччина. Разом подружжя 24 роки, виховують трьох доньок. До того, як вони почали купувати будинок, вони жили в класичному панельному багатоквартирному будинку кінця 1970-х років. Власними силами поступово зробили ремонт у всій квартирі. Незважаючи на те, що їхня квартира була майже повністю відремонтована, пану Лєшку та його родині бракувало свободи та незалежності, які може забезпечити лише власний дім. «Єдине, чого нам не вистачало в нашій «новій» квартирі, — це стіл. Тепер ми з дружиною любимо говорити, що придбання кухонного столу надихнуло нас на придбання власного будинку», — з усмішкою зізнається Любослав Лєшко.
Нарешті вони знайшли будинок своєї мрії саме в містечку Кежмарок. Їх переконало зручне планування з денною зоною на першому поверсі та нічною зоною нагорі, а також чудові громадські зручності в цьому районі.
Нова ізоляція для більшої економії
Після п’яти років щасливого життя Лєшки вирішили модернізувати будинок. «Сусіди дивилися на нас з недовірою, коли побачили, як ми переробили нашу новобудову, як всередині, так і зовні, майже до основи», – розповідає пан Лешко. Нова термоізоляція також була частиною масштабного ремонту. Професійним монтажем займалася місцева будівельна компанія. Нова теплоізоляція принесла значне зниження витрат на електроенергію, за допомогою якої опалювався будинок.
«До ремонту та нової теплоізоляції ми платили приблизно 260 євро на місяць за електроенергію. Після проведення робіт ми змогли знизити ці витрати до рівня нижче 100 євро на місяць», – згадує пан Лешко. Сімейні інвестиції в утеплення окупилися приблизно за два роки.
Товщина має значення
Будинок, який купили Лєшки, був утеплений пінополістирольними плитами, але товщиною лише 5 см. Для нового утеплення будинку пан Лешко вибрав фасадний полістирол EPS 70 товщиною 20 см. Цей вибір був ключовим для досягнення оптимальної теплоізоляції. «Розглядати товщину ізоляції менше 10 см, за деякими винятками, дуже неекономно. Слід пам’ятати, що ціна полістиролу становить невеликий відсоток від загальної вартості ізоляції », – пояснював Юрай Урбан, виконавчий директор асоціації EPS Словаччини. «Збільшення товщини полістиролу на 1-5 см є незначним по відношенню до загальної вартості утеплення і в той же час дозволяє досягти більшого комфорту та економії витрат на опалення. Проект утеплення, який також включає розрахунок необхідної товщини теплоізоляційних панелей, ми рекомендуємо робити тільки фахівцям», – додає він.
Чому пінополістирол EPS?
На запитання, чи розглядали інші утеплювачі, пан Лєшко відповів однозначно: «Про іншу теплоізоляцію не могло бути й мови. Спінений полістирол – легкий, доступний, виключно міцний і здоровий матеріал. Компанія-інсталятор, яка виконувала роботи, має багаторічний досвід монтажу пінополістирольних плит. Я вважаю, що працювати з полістирольним пінопластом набагато швидше і простіше, ніж з іншими ізоляційними матеріалами », – каже пан Лєшко.
Крім того, пінополістирол EPS на 100% підлягає переробці. Пан Л’шко подбав про належне сортування обрізків, які залишилися після утеплення. «Під час утеплення або демонтажу на будівельному майданчику утворюються відходи пінополістиролу, які необхідно вивозити на збірний майданчик, де вони сортуються. Потім його відправляють до центрів переробки», — пояснює Юрай Урбан з асоціації EPS Словаччини. У разі великої кількості відходів EPS, можна домовитися безпосередньо з переробником, щоб вони їх вивезли.
Здорове «охолодження»
Ще однією перевагою якісної ізоляції є те, що вона підтримує оптимальний клімат у будинку не лише під час суворішої зими в гірських Татрах, але й улітку. «У будинку комфортна температура навіть у найспекотніші літні дні. У нас немає кондиціонера і він нам поки що не потрібен. Ізоляція допомагає підтримувати комфортні умови в приміщенні», — зазначає пан Лешко. Добре ізольований будинок працює як своєрідний термос, зберігаючи комфортну прохолоду і створюючи здорове середовище для всієї родини.